Každý má určite veľa spomienok z miesta, kde sa narodil, vyrastal a prežil svoje detstvo. Moju rodnú obec si stále nosím v srdci, tu sa začala moja cesta až sem, kde som práve teraz.

 

Malebná obec Kozárovce, je vstupnou bránou do regiónu Tekov. Práve to je miesto, kde som vyrástla a odkiaľ mám krásne spomienky na moje detstvo. Pocit domova, bezpečia a súdržnosti mi zakaždým dodajú hlavne ľudia, ktorých stretnem na ulici, ktorí sa mi prihovoria, zaujímajú sa o to, čo robím a podporujú ma. Práve to sú momenty, kedy si uvedomujem, že tu je môj domov. Tento pocit ešte umocňujú utešené zákutia našej obce – rekreačné zóny, detské ihriská, športový areál a sochy anjelov, ktoré strážia našu obec, okolité vinice, polia a lesy. Obec, sa nachádza neďaleko dvoch okresných miest a vyhľadávajú ju mnohí mladí, ktorí sa tu chcú usadiť a založiť si svoju rodinu. 

 

Kozárovce sú mojím domovom, kde som vďaka rodičom a starým rodičom vyrastala v láskypnom a pokojnom prostredí. Rodina bola a je pre mňa všetkým. Je to miesto, kde vždy nájdem pochopenie a podporu. Bezstarostné detské časy strávené pri hrách s kamarátmi na ulici, futbalovom ihrisku alebo na poli patria k tým vzácnym okamihom, ktoré by som dopriala každému dieťaťu. Tu vznikla naša kreativita, fantázia a sčasti aj budúca osobnosť. Pochádzam z rodiny, kde som od detstva bola zapojená do drobných prác. Tak, ako to pri deťoch býva, nie vždy som pomáhala s nadšením. O to viac si cením všetko to, čo som sa vďaka rodičom naučila. Viem, čo je práca v záhrade, ako chutí domáca zelenina či ovocie a dokonca poznám, aké to je chovať kurence, morky, či zajace. Vďaka rodičom som sa naučila, že za každým dobrým výsledkom stojí poctivá práca a dodnes sú mojim vzorom. Obdivujem trpezlivosť mojej mamy pri našej výchove a otcovu ochotu vždy pomôcť tomu, kto to potrebuje. Práve on stál pri zrode mojej vnímavosti okolia a ľudí. Pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, je dnes súčasťou môjho každodenného života. A dá sa povedať, že začiatky boli práve v Kozárovciach, priamo pod strechou nášho domu.

 

Aj Kozárovce mali celé roky na svojom čele starostov, pre ktorých bola práca na rozvoji obce ich poslaním a radosťou zároveň. Ich nadšenie a zápal pre verejnú službu, sú pre mňa vzorom. Som nadmieru šťastná, keď vidím, čo všetko sa zmenilo k lepšiemu, ako naša obec prekvitá a že patrí v našom regióne k tým najkrajším a najviac vyhľadávaným pre život. Kozárovce sú obcou, ktorá je bohatá na tradície a zvyky, ktoré si dodnes zachovávame. Dá sa povedať, že naša obec je posiata folklórnymi súbormi a skupinami. Určite vám nie je neznáma folklórna skupina Praslica či dychová hudba Kozárenka. Možno ani neuveríte, ale v tomto roku v Kozároviach oslávil 100 rokov svojej existencie divadelný súbor Hron. Bola to krásna udalosť, počas ktorej odohrali divadelné predstavenie Oklamaný manžel. Som hrdá, že môžem byť obyvateľkou Kozároviec a ako sa spieva v jednej našej ľudovej piesni: “Keby ma snáď osud do sveta odvial raz, Kozárovce moje vždy sa k vám vrátim zas.”